
Samen bouwen aan geluk: Nog één keer terugkijken in Newtonpark Enschede

Nog één keer terugkijken in Newtonpark Enschede
‘Newtonpark is een plek waar we met hart en ziel aan gewerkt hebben’
Een jaar geleden leverde Trebbe de laatste woning op in Newtonpark. De herontwikkeling van de voormalige ROC-locatie in Enschede, met een plek voor 94 woningen voor sociale huur, middenhuur en koop werd afgerond. Afgelopen week stond Trebbe samen met gemeente Enschede en alle bewoners stil bij dit bijzondere moment. Met een buurtborrel en de onthulling van een bankje.
“We hebben de afgelopen jaren met hart en ziel gewerkt aan de herstructurering van de voormalige ROC-locatie,” zegt Hein Stooker, directeur bij Trebbe. “Newtonpark sluit écht naadloos aan op onze missie Samen bouwen aan geluk, met aandacht voor de aarde, maatschappij, mens en continuïteit. En dat zie je terug.”
We hebben de afgelopen jaren met hart en ziel gewerkt aan de herstructurering van de voormalige ROC-locatie. Newtonpark sluit écht naadloos aan op onze missie Samen bouwen aan geluk, met aandacht voor de aarde, maatschappij, mens en continuïteit. En dat zie je terug.
Hein Stooker, directeur Trebbe

Aandacht voor de aarde
Alle woningen in Newtonpark zijn duurzaam met een label A zeker duurzaam te noemen. Dankzij hoogwaardige isolatie en een warmtepomp kunnen de bewoners hier gezond en comfortabel wonen, met een betaalbare energielast.
Bijzonder zijn de middenhuurwoningen. Als eerste in Nederland hebben zij het Gezonde Woning Keur™. Dit onafhankelijke keurmerk geeft bewoners zekerheid over de gezondheidsaspecten van hun woning.
Ook de omgeving kreeg volop aandacht. Newtonpark staat in een parkachtige setting met groene inrichting en looppaden. Het park is vrij toegankelijk voor bewoners én omwonenden en draagt bij aan sociale interactie en ontmoeting.
Aandacht voor de maatschappij
Newtonpark kreeg ook een ontmoetingsplek met natuurlijke speeltuin in het hart van de buurt. Geveerde huppelplaten, klimtoestel met glijbaan, balanceerstammen en junglebrug bieden vermaak voor kinderen van alle leeftijden. Het park met meanderende paden en grote gazonvelden verbindt Newtonpark met de omliggende omgeving.
Een extra eerbetoon aan de historie van deze plek is de terugkeer van het Twentse Ros in één van de gevels. Dit ros prijkte eerder op de gevel van de Textielvakschool, die op deze plek stond.

Aandacht voor de mens
Newtonpark biedt een thuis aan brede doelgroep: 21 sociale huurwoningen voor De Woonplaats, 19 middenhuurwoningen voor Newomij en 54 koopwoningen. De woningen zijn gerealiseerd naar een ontwerp van DAAD Architecten. Het ontwerp van de woningen aan de zuidkant is geïnspireerd op de omgeving. Deze wijk uit de jaren 50 kent de ‘Delftse School’-architectuur. De woningen aan de noordkant kregen architectuur die terugkijkt naar het gesloopte ROC. Met als extra eerbetoon aan de historie van deze plek de terugkeer van het Twentse Ros in één van de gevels. Dit ros prijkte eerder op de gevel van de Textielvakschool, die op deze plek stond.
Aandacht voor de continuïteit
Newtonpark bood Trebbe volop kansen om te vernieuwen en innoveren. In de eerste fase voerde het Trebbe de Optimum-pilot uit. Een flexibel, industrieel bouwproces met prefab-elementen zoals GevelKlaar-gevels, prefab traptorens en complete binnenwanden. Dit leverde efficiënte bouw op – de woningen werden verticaal gerealiseerd met als doelstelling één woning per dag. Ook werd een prefab berging geïntegreerd met de warmtepomp. Dit bespaart ruimte en geluid en bevordert de levensduur van de unit.
Trebbe legde in Newtonpark de basis voor Trebbe Bewust & Flexibel, hun woningconfigurator. Deze geeft opdrachtgevers meer zeggenschap over de betaalbaarheid en duurzaamheid van woningen.
En de middenhuurwoningen binnen Newtonpark, werden als eerste woningen in Nederland voorzien van met Gezonde Woning Keur™. Het doel: het bevorderen van de bouw van gezonde woningen en duidelijkheid geven over gezondheidsaspecten.
In vier jaar naar complete leefomgeving
In 2020 kocht Trebbe de voormalige ROC-locatie aan. Begin 2023 startte de bouw van sociale huur- en middenhuurwoningen. Medio 2023 volgde de realisatie van de eerste 29 koopwoningen. In februari 2024 startte de bouw van de laatste 25 koopwoningen. In september vorig jaar werd de volledige herontwikkeling afgerond.

Samen bouwen aan geluk
Ook met Newtonpark bouwt Trebbe aan geluk met:
- Aandacht voor de aarde: door de toevoeging van duurzame en gezonde leefomgevingen.
- Aandacht voor de maatschappij: door de toevoeging van een grote diversiteit aan woningen.
- Aandacht voor de mens: door een leefomgeving waarin volop ruimte is voor sociale interactie.
- Aandacht voor de continuïteit: door vanuit een fijne samenwerking met de architect en co-makers een leefomgeving te ontwikkelen en te bouwen die nu een fijne plek is om te wonen én over honderd jaar.