De Wijert

Expertises: Ontwikkeling, U-bouw
Opdrachtgever: De Huismeesters
Architect: Team 4
Locatie: Groningen
Status: In uitvoering

Een wijkvernieuwing op z’n Gronings

Kracht: herstructurering, binnenstedelijk, bewonersparticipatie, integrale herontwikkeling

In Groningen wordt een complete wijk vernieuwd door 222 woningen en 77 garageboxen te slopen en te vervangen voor 285 nieuwbouwwoningen. Via de tender die uitgeschreven werd door woningcorporatie De Huismeesters, kwam Trebbe als winnaar uit de bus. Het woonprogramma is een mix van 2- en 3 kamerappartementen en 14 grondgebonden woningen.

“In De Wijert werken we aan wijkvernieuwing op z’n Gronings; een samenhangende aanpak, waarbij wonen, leren, werken, veilig zijn en meedoen hand in hand gaan. De nieuwe woningen zijn een flinke impuls voor De Wijert, maar uiteindelijk maken bewoners samen het verschil.”

Manouska Molena, wethouder

Duurzaam en compleet in De Wijert

De Wijert wordt een duurzame wijk in heel veel opzichten. Zo is het ontwerp natuurinclusief met onder andere nestkasten. Voor de verwarming en koeling van de appartementen en woningen wordt gebruikt gemaakt van bodemwarmte, door inzet van een warmtepomp. De woningen en appartementen voldoen aan BENG. Naast het ontwerp voor de vervangende nieuwbouw bood Trebbe ook een ontwerp aan voor de inrichting van het gebied aan. Sport, spel en voedseltuinen kenmerken dit ontwerp.

Samen met de bewoners

Wij werken samen met een klankbordgroep. Een brede mix van belanghebbenden; nieuwe bewoners, omwonenden (maar ook bedrijven, het MFC en scholen), belangenverenigingen in de wijk en de gemeente. Door regelmatig bij elkaar te komen met de klankbordgroep, hen mee te nemen in de plannen, om feedback te vragen en een rol te geven in het ontwerp van de hoven creëren we draagvlak voor het te maken plan.

De Wijert is een wijk met cultuurhistorische waarde. De wijk heeft een vast patroon van woonblokken afgewisseld met straten en veel groen. Dit is een kwaliteit van de wijk. Dit is de zogeheten stempelstructuur. Er is gekozen voor behoud van deze herkenbare structuur. Om in één geheel te blijven met de woningen die niet worden vervangen, komen vergelijkbare elementen in de nieuwe woningen. Deze details zijn geïnspireerd op de tegeltableaus van kunstenaar Arno Smith.

Samen bouwen aan geluk

Hier bouwt Trebbe samen aan geluk met:

  • Aandacht voor de aarde; door een duurzame herstructurering van de wijk, waar ook natuurinclusiviteit een belangrijke pijler is.
  • Aandacht voor de maatschappij; door met respect voor de cultuurhistorische waarde – door behoud van de stempelstructuur – nieuwe woningen en appartementen te realiseren.
  • Aandacht voor de mens; door samen te werken met een klankbordgroep en door de toevoeging van woningen en appartementen biedt De Wijert een thuis aan een brede doelgroep.
  • Aandacht voor de continuïteit; door een fijne samenwerking met De Huismeesters én door een plek te creëren waar het over honderd jaar nog een plek is waar mensen graag willen zijn.

Andere projecten bewonderen?